Opiekun też potrzebuje wsparcia – opieka krótkoterminowa w nowym wydaniu
Nie wiemy dokładnie ilu ich jest. Szacunkowe dane z różnych źródeł mówią o milionie. Opiekunowie rodzinni – bo o nich mowa – poświęcają na opiekę ok. siedmiu godzin dziennie (badanie firmy Danae), dzieląc czas między opiekę nad niesamodzielnym bliskim, a inne sprawy zawodowe i rodzinne. Są to głównie kobiety w wieku 40-59 lat, które najczęściej z potrzeby serca i wdzięczności, a czasem z poczucia obowiązku i oczekiwań społecznych całodobowo opiekują się rodzicami, czy dziadkami. Nie mają czasu na odpoczynek, nie mają szans na opiekę wyręczającą. W pewnym momencie, nawet przy wsparciu najbliższych, przestają dbać o swoje zdrowie stając się „pacjentami drugiego rzutu”, nie mówiąc o wyjściu do kina, teatru czy na spotkanie towarzyskie. Stąd już tylko krok do zespołu stresu opiekuna i depresji.
Gdy ciężar opieki zagraża normalnemu funkcjonowaniu rodziny oraz zdrowiu opiekuna, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pobytu czasowego w domu opieki, który zapewni profesjonalną opiekę pielęgniarsko-opiekuńczą przez całą dobę, dając tym samym chwilę wytchnienia od trudów codziennej pielęgnacji bliskiej osoby w domu.
Profesjonalna opieka w zastępstwie
„Zapewniamy całodobową opiekę zespołu specjalistów, przyjazne środowisko oraz odpowiednio dobraną terapię. Zdając sobie sprawę, że powierzenie opieki placówce zewnętrznej jest trudnym doświadczeniem zarówno dla opiekuna, jak i seniora, dbamy o komfort i bezpieczeństwo podopiecznych, umożliwiamy wstawienie ulubionego fotela czy posiadanie przedmiotów, które pozwolą im poczuć się, jak w domu. Oczywiście pozostajemy w stałym kontakcie z rodziną. Bliscy naszych pensjonariuszy są często mile zaskoczeni, jak dobre efekty może przynieść miesięczny pobyt w naszym Domu Opieki” – mówi Danuta Neuman, dyrektor ds. pielęgniarstwa w Rezydencji Na Dyrekcyjnej (sieć ORPEA Polska) we Wrocławiu. Na pobyty czasowe w domu opieki decydują się rodziny zajmujące się na co dzień osobą starszą. Powierzając profesjonalistom opiekę nad bliskim na okres wakacji opiekunowie rodzinni zyskują możliwość zadbania o własne zdrowie (rehabilitacja czy pobyt w sanatorium), zorganizowanie wyjazdu rodzinnego lub wakacyjnego czy remont mieszkania.
Kiedy warto skorzystać z pobytu wyręczającego?
Opieka krótkoterminowa w domu opieki to pomoc dla opiekunów we wszystkich sytuacjach, gdy stworzenie odpowiednich warunków do terapii w domu jest bardzo trudne lub niemożliwe. Wśród podopiecznych Rezydencji Na Dyrekcyjnej, których bliscy zdecydowali się na takie rozwiązanie są m.in.:
- Osoby starsze (również z chorobami demencyjnymi), które pod nieobecność opiekunów potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
- Seniorzy, których opiekunowie nagle utracili sprawność i możliwość opiekowania się bliskim w domu
- Osoby, które potrzebują opieki po zabiegach ortopedycznych czy wypadkach
Pobyt czasowy to również chwila wytchnienia i regeneracji dla samych opiekunów, którzy mogą odpocząć od codziennych obowiązków i trudów związanych z opieką nad niesamodzielnym bliskim. Wykorzystują ten czas w różny sposób m.in. na wyjazd do rodziny czy sanatorium, zadbanie o własne zdrowie czy przeprowadzenie planowanego od lat remontu w mieszkaniu.
Co zapewnia dom opieki?
Standard opieki w ramach pobytu czasowego jest dokładnie taki sam, jak w przypadku stałych mieszkańców. Niezależnie od długości pobytu i zakresu opieki, osobą starszą zajmuje się profesjonalny personel, czuwający całą dobę. W dobrym domu opieki w zakres pobytu wchodzą:
- Konsultacje lekarza internisty
- 24-godzinna opieka pielęgniarek i opiekunek
- Zakwaterowanie w pokoju z łazienką
- Całodzienne wyżywienie dostosowane do diety pacjenta
- Indywidualnie dobrany program terapii zajęciowej i fizjoterapii
- Wsparcie personelu ośrodka w adaptacji do nowego otoczenia i pomoc w jak najszybszej aklimatyzacji
Gdy demencja jest zbyt trudna
W szczególnie trudnej sytuacji są opiekunowie rodzinni, których bliskich dotknie choroba otępienna, często rozpoznana zbyt późno. Trudno poradzić sobie z sytuacją, gdy mama czy tata, dotychczas samodzielni, niezależni, aktywni towarzysko zaczynają „gubić się” w codziennym życiu. Zaburzenia myślenia, pamięci, rozumienia, orientacji czy języka bywają trudniejsze dla opiekuna, niż podopiecznego, często nieświadomego tego, co się z nim dzieje. Zwłaszcza gdy towarzyszą im problemy natury emocjonalnej oraz wyraźne zmiany w zachowaniu osoby starszej. Wtedy całodobowa opieka staje się tytaniczną pracą, a pomoc profesjonalistów – koniecznością.
„Deficyty związane z wiekiem oraz choroby neurodegeneracyjne to procesy nieodwracalne. Istnieją jednak me. Istotną rolę odgrywa też zapewnienie komfortowych warunków do życia. Liczy się pomoc w realizowaniu codziennych czynności, które sprawiają trudność. Ważne jest także włączenie do programu opieki planu terapii, pozwalającego na poprawę sprawności fizycznej i psychicznej. Takie warunki zapewnia pensjonariuszom dom opieki w Rezydencji Na Dyrekcyjnej” – dodaje Danuta Neuman.
Największy dylemat w życiu…
Decyzja o powierzeniu najbliższej osoby pod opiekę nawet renomowanego ośrodka i na krótki czas, jest jedną z najtrudniejszych przed jaką stają opiekunowie rodzinni. W domu, w otoczeniu najbliższych, osoba starsza czuje się bowiem najlepiej. Jednak kiedy zapewnienie właściwej pomocy i opieki staje się zbyt trudne, warto – choćby tymczasowo – skorzystać z pobytu w domu opieki. Trzeba go jednak wybrać z wielką starannością, a nawet sprawdzić samemu jak funkcjonuje dana placówka. Taką możliwość oferuje właśnie Rezydencja Na Dyrekcyjnej. Dużym powodzeniem wśród aktywnych, samodzielnych seniorów, cieszą się pobyty wakacyjne w Mieszkaniach dla Seniorów, gdzie można odpocząć w komfortowych warunkach lub aktywnie spędzić czas w dobrym towarzystwie, a jednocześnie – w razie potrzeby – skorzystać ze wsparcia medycznego. Apartamenty typu „assisted living” to w pełni umeblowane mieszkania bez barier architektonicznych, z bogatą ofertą zajęć sportowych, warsztatów i kół zainteresowań. Znajdują się w tym samym budynku, co Dom Opieki. Zdarza się, że podczas wakacji na pobyt krótkoterminowy decydują się dwie osoby znajome lub małżeństwa.
Podobne wpisy
Zmęczenie, frustracje, uczucie niemocy, izolacja, spadek samooceny – to tylko niektóre objawy zespołu stresu opiekuna, które w połączeniu z brakiem czasu, siły na podejmowanie aktywności w domu, pracy i relacjach społecznych często prowadzą do poważnych schorzeń zdrowotnych... Czytaj więcej
Aż 3 na 20 seniorów doświadcza samotności i izolacji oraz nie posiada bliskich relacji towarzyskich z żadnych z kręgów społecznych, a co 20. mieszkający samotnie nie ma komu zwierzyć się ze swoich trosk czy poprosić o pomoc. Czytaj więcej