Mieszkanie dla seniora lekiem na samotność
Aż trzech na dziesięciu seniorów doświadcza samotności i izolacji oraz nie posiada bliskich relacji towarzyskich z żadnych z kręgów społecznych (nawet na osiedlu czy w parafii), a co dwudziesty mieszkający samotnie nie ma komu zwierzyć się ze swoich trosk czy poprosić o pomoc – wynika z badania „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+”, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Statystki są jeszcze bardziej alarmujące w przypadku seniorów w wieku 80+, z których połowa mieszka sama. Aż jeden na pięciu respondentów w tej grupie wiekowej nie zna nikogo, z kim mógłby spędzić wolny czas, a 30% nie wychodzi w ogóle na spotkania towarzyskie. Najbardziej samotne i wyłączone z życia są osoby owdowiałe i bezdzietne. Poproszeni o wskazanie największych problemów, ankietowani seniorzy wskazali na problemy zdrowotne (55%), ale również samotność i izolację (blisko 20%) oraz utratę samodzielności i nudę (13%).
W branży opieki długoterminowej pojawia się coraz więcej propozycji dla osób starszych. Jedną z nich jest mieszkanie ze wsparciem medycznym (tzw. assisted living). „Nasze mieszkania dla Seniorów w Rezydencji Na Dyrekcyjnej to połączenie komfortu i bezpieczeństwa – pokoje z łazienką i aneksem kuchennym bez barier architektonicznych oraz możliwość skorzystania z pomocy medycznej w nagłych sytuacjach zapewniają wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań seniora. Jednak najważniejszy jest bogaty program rozrywkowy, wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz szeroka oferta zajęć aktywizujących – od treningów pamięci, poprzez zajęcia sportowe i kluby zainteresowań. Priorytetem jest aktywne spędzanie czasu w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach i upodobaniach. Dobra lokalizacja, atrakcje kulturalne, tereny zielone dla mieszkańców, miejsca parkingowe dla odwiedzających sprawiają, że Mieszkania dla Seniorów stają się interesującą alternatywą na pobyt stały lub czasowy” – mówi Joanna Prokopczyk, dyrektor Rezydencji Na Dyrekcyjnej z Grupy ORPEA.
Mieszkańcy takich apartamentów przyznają, że niezwykle istotne jest zachowanie sprawności i samodzielności. Dlatego chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych (joga, zajęcia oddechowe, nordic-walking, poranne rozciąganie) oraz z pakietów rehabilitacyjnych i masaży, dostosowanych do ich potrzeb oraz stanu zdrowia. Na klubowych zajęciach sportowych o różnej intensywności i wymaganiach ruchowych wspierana jest aktywność fizyczna seniorów. Najwięcej uczestników przyciągają lekcje tańca oraz wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe. W Klubie hucznie obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet czy Walentynki.
O działającym przy Rezydencji Na Dyrekcyjnej Klubie Seniora jego aktywne uczestniczki mówią tak: „Klub Seniora, działający przy Rezydencji Na Dyrekcyjnej, jest dla nas miejscem cotygodniowych spotkań. Nawiązałyśmy tutaj cudowne znajomości, czujemy się potrzebne, spełnione i aktywne. Tworzymy grupę Włóczkerek, która powstała z potrzeby serca. Chciałyśmy pomóc i dziergałyśmy czapki dla dzieci z Afganistanu. Do włóczki i drutów wróciłyśmy po latach. Wykonałyśmy również kocyki dla dzieci z Afryki, pledy i skarpetki dla mieszkańców tutejszego Domu Opieki oraz maskotki dla dzieci z przedszkola. Brałyśmy również udział w akcji Tęczowy Kocyk. Mamy ręce pełne pracy, konsultujemy ze sobą wybór kolorów oraz ściegi. Działamy we Wrocławiu już prawie dwa lata. Uczęszczamy również na inne wydarzenia i zajęcia artystyczne i sportowe organizowane w ramach Klubu. Dbamy o kondycję i trenujemy mózg, żeby jak najdłużej cieszyć się sprawnością i dobrym zdrowiem. A co najważniejsze wszystko w miłej i przyjaznej atmosferze. Bo nam ciągle się chce 🙂” .
Niektórzy decydują się na pobyty wakacyjne w Mieszkaniach dla Seniorów, gdzie można odpocząć w komfortowych warunkach lub aktywnie spędzić czas w dobrym towarzystwie, a jednocześnie – w razie potrzeby – skorzystać ze wsparcia medycznego.
Podobne wpisy
Zmęczenie, frustracje, uczucie niemocy, izolacja, spadek samooceny – to tylko niektóre objawy zespołu stresu opiekuna, które w połączeniu z brakiem czasu, siły na podejmowanie aktywności w domu, pracy i relacjach społecznych często prowadzą do poważnych schorzeń zdrowotnych... Czytaj więcej