Wentylacja respiratorem w warunkach domowych (NFZ)
MEDI-system (Grupa ORPEA) rozpoczął świadczenie usługi w ramach kontraktu z NFZ w zakresie ZESPOŁU DŁUGOTERMINOWEJ OPIEKI DOMOWEJ DLA PACJENTÓW WENTYLOWANYCH MECHANICZNIE. Tym samym Ośrodek Wentylacji Respiratorem KONSTANCJA stał się jedyną placówką w woj. mazowieckim, prowadzącą jednocześnie wentylację stacjonarną i w warunkach domowych.
Dla kogo
Leczenie respiratorem w domu to świadczenie dedykowane pacjentom, którzy mogą opuścić szpitalny oddział intensywnej terapii, ale ze względu na niewydolność oddechową wymagają wsparcia lub zastąpienia niewydolnego oddechu własnego. Najczęściej dotyczy to chorych z różnymi rodzajami miopatii i dystrofii mięśniowych, ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA), rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), a także w przypadku chorób ośrodkowego układu nerwowego, płuc i oskrzeli.
Kwalifikacja
Pacjent może zostać zgłoszony na wentylację domową po zakończeniu leczenia przyczynowego w szpitalu przez lekarza, pielęgniarkę, członka rodziny czy opiekuna. Skierowanie na ciągłą lub okresową terapię oddechową w warunkach domowych wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo wymagana jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego oraz wyniki badań diagnostycznych.
Zakres
- Sprzęt medyczny (dostosowany do potrzeb pacjenta): in. respirator, ssak, koncentrator tlenu, sprzęt jednorazowy do pielęgnacji tracheostomii (rurka prowadząca przez otwór w szyi do tchawicy), maski do wentylacji nieinwazyjnej
- Szkolenie opiekunów: in. obsługa sprzętu, zasady opieki nad chorym, przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy
- Kompleksowa opieka medyczna: lekarz (minimum 1 raz w tygodniu), wizyty pielęgniarskie (co najmniej 2 razy w tygodniu), wizyty fizjoterapeutyczne (minimum 2 razy w tygodniu).
Opiekując się pacjentami w domu wykorzystujemy kilkunastoletnie doświadczenie ośrodka KONSTANCJA – największego w Polsce w poszaszpitalnego oddziału wentylacji respiratorem. Zespół wentylacji domowej dba o dwa aspekty opieki – medyczny (gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów) oraz psychologiczny – wsparcie dla najbliższych, by mieli pewność, że są dobrze przygotowani do pełnienia bardzo trudnej roli opiekunów domowych.