2024 w emeis Polska
Rok 2024 był dla emeis Polska wyjątkowy. Od marca działamy pod nową nazwą: emeis, co w starożytnej grece oznacza MY. To słowo bardzo dobrze oddaje nasz największy atut. My czyli zespół – nasza wiedza i doświadczenie oraz 4 wartości, które doskonale definiują czym się kierujemy w opiece i rehabilitacji: zaangażowanie na rzecz innych, zamiłowanie do życia, chęć zdobywania wiedzy i duch wzajemnej pomocy.
Przez cały rok w naszych Domach opieki podejmowaliśmy inicjatywy włączające rodziny mieszkańców w proces opieki i funkcjonowanie naszych Rezydencji. Już od momentu rozmowy telefonicznej, a następnie przyjęcia staramy się pozyskać informacje o mieszkańcu, jego/jej preferencjach, trudnościach, zainteresowaniach. Z kolei podczas pobytu, będąc w stałym kontakcie z rodzinami, włączamy je często w modyfikację indywidualnych planów opieki. Rodziny współdecydują o funkcjonowaniu Domu – podczas regularnych spotkań społeczności omawiane są plany na przyszłość czy zgłaszane postulaty zmian. Dodatkowo, stałym punktem aktywności są wydarzenia, na które zapraszamy rodziny – dbamy o międzypokoleniową integrację, relacje, jak i dobrą zabawę. Nieustannie zachęcamy najbliższych do jak najczęstszych odwiedzin – spotkania odbywają komfortowych przestrzeniach wspólnych czy w ogrodzie, a podczas przyjęć organizowanych w restauracjach naszych Rezydencji, mieszkańcy celebrują rodzinnie urodziny czy rocznice.
W 2024 r. poznaliśmy opinie Polaków nt. różnych form opieki długoterminowej. W badaniu, które przeprowadziła agencja badawcza ARC Rynek i opinia, zadaliśmy te same pytania co 10 lat temu, by zobaczyć zmiany w nastawieniu do domów opieki. W poprzedniej edycji ponad połowa respondentów, którzy mieli w rodzinie osobę niesamodzielną wymagającą pomocy osób trzecich, decydowała się na opiekę sprawowaną przez rodzinę w domu. W tym roku odsetek ten zmalał do 37%. O 11% wzrosła natomiast grupa osób, które w sytuacji konieczności zorganizowania opieki nad seniorem wybrałyby zewnętrzny ośrodek.
W ciągu dekady z 48% do 60% wzrósł odsetek przekonanych, że ośrodek opieki to najlepsza opcja w przypadku osoby niesamodzielnej, a na pytanie o gotowość do powierzenia bliskiej osoby pod opiekę ośrodka odpowiedzi „raczej tak” i „zdecydowanie tak” udzieliło blisko 60% badanych, podczas gdy w 2014 r. było to 44%
Ważnym wydarzeniem było też pozyskanie funduszy z budżetu państwa wspierających innowacje w rehabilitacji. Dzięki inicjatywie pracowników w naszej Klinice rehabilitacyjnej OSTROWIA mamy pierwszy w Polsce egzoszkielet kończyny górnej ALEx RS, z którego korzystają pacjenci neurologiczni ze skierowaniem z NFZ.
Te wszystkie inicjatywy, nasza transparentność, otwartość na potrzeby pacjentów, mieszkańców i rodzin, zostały po raz kolejny docenione. W badaniu satysfakcji w domach opieki
zadowolenie z usług wyniosło 95%, a wśród obszarów ocenionych najwyżej znalazły się: komfort pokoju, jakość opieki, uprzejmość i uważność personelu, uwaga i pomoc podczas posiłku oraz dbałość o wygląd i potrzeby pielęgnacyjne.
Rok zamknęliśmy wielkim sukcesem! Rezydencja ANTONINA wygrała konkurs Excellence Awards Grupy emeis w kategorii Etyka. Jesteśmy dumni i bardzo się cieszymy, że wśród 7 nagrodzonych projektów, na 104 zgłoszone, znalazła się innowacyjna inicjatywa z emeis Polska. Pomysł podjęcia wśród personelu i naszych podopiecznych tematu psychoseksualności seniorów zrodził się z rozmów z mieszkańcami i pracownikami. To kwintesencja naszego działania – wsłuchiwanie się w potrzeby naszych podopiecznych i zespołów.
Rok 2024 było również drugim rokiem realizacji Planu Transformacji naszej Grupy, w którym bardzo istotne miejsce zajmują działania wspierające dobrostan i rozwój zawodowy pracowników. Dlatego w emeis Polska zrealizowaliśmy wiele inicjatyw i projektów w obszarze HR, które będą kontynuowane i poszerzane o nowe programy w przyszłym roku. Doceniamy i nagradzamy nie tylko realizację celów biznesowych, ale również zaangażowanie i pasję w codziennej pracy oraz staż w firmie, dofinansowujemy studia, kursy i szkolenia, umożliwiamy awanse wewnętrzne.
Rok 2025 rok zaczniemy mocnym akcentem HR-owym. Już 7 stycznia rusza globalne badanie opinii pracowników Grupy emeis, którego głównym celem jest lepsze zrozumienie oczekiwań naszych zespołów. W pełni anonimowe badanie przeprowadzi niezależny instytut Opensquare. Na początku roku w emeis Polska rusza też Program Mentoringowy, który umożliwi wymianę wiedzy i umiejętności między doświadczonymi pracownikami, a osobami, które chcą rozwijać swoje kompetencje.
2024 rok był ważny również dla całej branży opieki długoterminowej, w której wreszcie coś „drgnęło” w momencie utworzenia nowego stanowiska – ministra ds. Polityki Senioralnej. Od momentu objęcia tej funkcji, Marzena Okła-Drewnowicz rozpoczęła intensywne działania na rzecz przekształceń w opiece, których celem jest stworzenie w Polsce „najambitniejszego systemu aktywnej opieki nad seniorami w Europie”. W skład Rady ds. Polityki Senioralnej z ramienia Pracodawców dla Zdrowia weszła prezes zarządu emeis Polska Beata Leszczyńska.