Rehabilitacja po mastektomii – nowa usługa w ramach NFZ
Klinika rehabilitacyjna MARIANNA realizuje program rehabilitacji kobiet po mastektomii. To nowa usługa Grupy ORPEA Polska w ramach kontraktu z NFZ
Rak piersi to najczęściej spotykany nowotwór złośliwy u kobiet. Od ponad 35 lat w Polsce systematycznie rośnie liczba zachorowań – w 1980 r. zachorowało ponad 5 tys. pań, a w 2015 r. odnotowano ponad 18 tys. przypadków raka piersi. Kobiety objęte leczeniem raka sutka są narażone na upośledzenie sprawności fizycznej głównie w obrębie obręczy barkowej oraz zaburzeń psychicznych spowodowanych m.in.: lękiem przed kalectwem, śmiercią i obawą o niepewne dalsze losy zdrowia i życia. Do niekorzystnych, upośledzających sprawność fizyczną następstw leczenia raka sutka zalicza się m.in.: ubytek sutka, ograniczenie ruchomości w stawach obręczy barkowej, zmniejszenie siły mięśniowej obręczy barkowej i kończyny oraz obrzęk limfatyczny kończyny po stronie operowanej. Usunięcie sutka, a u niektórych chorych również mięśnia piersiowego większego, powoduje zaburzenia statyki tułowia wywołane przez brak zrównoważenia jego symetrycznych części, co może powodować zaburzenia postawy, takie jak nawykowe unoszenie barku, odstawanie łopatek oraz boczne skrzywienie kręgosłupa. Mogą się również pojawić zrosty i przykurcze oraz mniejsza wydolność spływu limfatycznego na skutek ubytków naczyń i węzłów chłonnych, co ostatecznie prowadzi do obrzęku kończyny. Zaprzestanie dalszej terapii w obszarze kończyny po stronie operacji może skutkować dużym obrzękiem i ograniczeniem sprawności kończyny.
Rehabilitacja po mastektomii
Rehabilitacja poszpitalna kobiet po mastektomii, zarówno radykalnej jak i oszczędzającej, powinna być kompleksowa – prowadzona w ścisłej konsultacji z lekarzem onkologiem oraz rodziną pacjentki. Dlatego ważne jest, by po opuszczeniu szpitala pacjentka kontynuowała usprawnianie w przychodni lub oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej, realizującym program rehabilitacji kobiet po mastektomii. Jej głównym celem zapobieganie i leczenie powikłań oraz zaburzeń wynikających ze specyfiki leczenia.
Klinika rehabilitacyjna MARIANNA oferuje:
zakwaterowanie w pokojach 1- lub 2-osobowych, z pełnym węzłem sanitarnym, telewizorem, czajnikiem bezprzewodowym dostępnym na korytarzu. Istnieje możliwość skorzystania z diety: podstawowej, lekkostrawnej, cukrzycowej, wegetariańskiej – według zlecenia lekarza.
W ramach pobytu zapewniamy:
- noclegi,
- 3 posiłki dziennie,
- średnio 5 zabiegów dziennie,
- badanie lekarskie,
- całodobowa opieka pielęgniarska.
KONTAKT
Osoby zainteresowane rehabilitacją onkologiczną mogą uzyskać więcej informacji oraz umówić pobyt pod numerem 22 888 59 03 lub przesyłając zapytanie na adres: marianna@orpea.pl
Szczegóły w Poradniku – kliknij tutaj