Klinika MARIANNA wprowadziła rehabilitację kardiologiczną w ośrodku dziennym
Klinika MARIANNA (Grupa ORPEA) poszerza ofertę rehabilitacji kardiologicznej o rehabilitację realizowaną w ośrodku dziennym oraz telerehabilitację hybrydową. To oznacza, że pacjenci po zawale, plastyce naczyń wieńcowych czy zabiegach kardiochirurgicznych mogą się rehabilitować przebywając w Klinice przez kilka godzin dziennie, a nie – jak do tej pory – wyłącznie w trybie całodobowym. Dodatkowo, w przypadku obu rodzajów rehabilitacji kardiologicznej (stacjonarnej
i w trybie dziennym) możliwa jest telerehabilitacja, czyli kontynuacja rehabilitacji kardiologicznej
w domu.
Rehabilitacja szyta na miarę
Rehabilitacja kardiologiczna jest kluczowym sposobem na skrócenie czasu leczenia po zawale
i zmniejszenie śmiertelności z powodu ostrych incydentów sercowych. Jest prowadzona w oparciu
o indywidualnie dobrany schemat treningowy, przygotowany przez zespół lekarzy specjalistów – kardiologa oraz lekarza rehabilitacji medycznej lub balneologii i medycyny fizykalnej we współpracy z magistrem fizjoterapii. Schemat ustala się na podstawie przeprowadzonego testu wysiłkowego na bieżni ruchomej lub cykloergometrze, testów marszowych, wyników innych nieinwazyjnych badań kardiologicznych (m.in. EKG metodą Holtera, ECHO serca, monitorowanie ciśnienia tętniczego metodą Holtera) oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Rehabilitacja obejmuje:
- trening interwałowy na cykloergometrze i innym sprzęcie
- gimnastykę ogólnie usprawniającą na sali gimnastycznej
- zajęcia edukacyjne ukierunkowane na profilaktykę chorób układu krążenia, wtórną prewencję i rehabilitację
Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej ustalany jest indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego i wynosi nie więcej niż 24 dni zabiegowe w okresie 90 dni. „Wprowadziliśmy usługę z myślą o pacjentach kardiologicznych, którzy nie wymagają całodobowej opieki medycznej i dlatego mogą przyjeżdżać na rehabilitację na kilka godzin dziennie. W tym czasie pozostają pod naszym nadzorem, a w razie konieczności mają możliwość skorzystania z porady kardiologa czy innego specjalisty. Ci pacjenci są zwykle chętni do przejścia na telerehabilitację, gdy tylko jest to możliwe. To z kolei przyspiesza ich powrót do normalnego życia, również zawodowego” – mówi dr Katarzyna Jacewicz-Płusa, kardiolog z Kliniki MARIANNA.
Dla kogo
Rehabilitacja kardiologiczna to świadczenia udzielane pacjentom, którzy nie wymagają całodobowego nadzoru medycznego, a w szczególności po:
- ostrych zespołach wieńcowych (np. po zawale)
- plastyce naczyń wieńcowych
- zabiegach kardiochirurgicznych
- zabiegach z zakresu chirurgii naczyniowej
- zaostrzeniach niewydolności serca
Jak skorzystać
Skierowanie na rehabilitację kardiologiczną w ośrodku/oddziale dziennym kieruje lekarz oddziału kardiologii lub kardiochirurgii, oddziału chorób wewnętrznych, poradni kardiologicznej lub rehabilitacyjnej. Skierowanie od właściwego lekarza wystarczy przesłać na adres mailowy marianna@orpea.pl, a oryginał dostarczyć do Kliniki w ciągu 14 dni.
Rehabilitacja hybrydowa – ćwicz we własnym domu
Dzięki specjalnym urządzeniom pacjenci kardiologiczni mogą rozpocząć rehabilitację w trybie stacjonarnym, a kontynuować we własnym domu. W Klinice specjaliści oceniają stan kliniczny
i wydolność fizyczną oraz opracowują indywidualny plan treningowy. Po ok. tygodniu rehabilitacji stacjonarnej, pacjent kontynuuje ćwiczenia w domu. Jest wtedy wyposażony w urządzenie Pro-PLUS, które umożliwia wykonanie czynności niezbędnych do rozpoczęcia sesji treningowej. Są to:
- pomiar ciśnienia i masy ciała
- badanie EKG przed rozpoczęciem ćwiczeń
- odebranie telefonu z Ośrodka i udzielenie odpowiedzi na kilka standardowych pytań
- badanie EKG rozpoczynające sesję
- wykonanie kilku cykli ćwiczeń, badań EKG i odpoczynków zgodnie z wytycznymi aparatu
Po zakończeniu sesji treningowej, urządzenie automatycznie przesyła do Ośrodka zgromadzone dane (EKG, poziom saturacji).
Telerehabilitacja w warunkach domowych jest bezpieczna i efektywna oraz – co najważniejsze – akceptowana przez pacjentów (dane mówią o rezygnacji na poziomie zaledwie 1%). Osoby, które
z niej skorzystały, mówią o znacznej poprawie jakości życia oraz możliwości szybkiego powrotu do codziennej aktywności. Dodatkowo, ta forma rehabilitacji jest znacznie tańsza dla państwa niż rehabilitacja ambulatoryjna, która – jak każda hospitalizacja – oznacza znacznie większe nakłady finansowe.
W Polsce z roku na rok przybywa pacjentów, którym zalecana jest rehabilitacja kardiologiczna. Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w ciągu roku powinna ona obejmować niemal pół miliona Polaków (po operacji kardiochirurgicznej, hospitalizacji z powodu zawału, niewydolności serca lub stabilnej choroby niedokrwiennej serca). Niestety w wielu miejscach w Polsce jest niedostępna, co wynika z powodu zbyt małej ilości świadczeń zakontraktowanych przez NFZ lub
z faktu, że pacjenci po hospitalizacji z powodów kardiologicznych nie są na nią kierowani. Wprowadzenie rehabilitacji domowej może zwiększyć wskaźnik uczestnictwa, a tym samym zmniejszyć liczbę incydentów sercowo-naczyniowych w naszym kraju.
REHABILITACJA w ramach kontraktu z NFZ w Klinice MARIANNA
- Fizjoterapia ambulatoryjna
- Rehabilitacja neurologiczna
- Rehabilitacja ogólnoustrojowa
- Rehabilitacja kardiologiczna stacjonarna
- Rehabilitacja kardiologiczna w ośrodku dziennym