Powrót do życia po wypadku komunikacyjnym – czyli rehabilitacja w roli głównej
Poważny wypadek komunikacyjny może spowodować traumę na całe życie. Co prawda można mówić o typowych obrażeniach kierowców, pieszych czy motocyklistów, ale w każdym przypadku – niezależnie od rodzaju urazu – następstwem wypadku może być dwojakie cierpienie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W obu może na szczęście pomóc właściwa terapia. Najlepiej by jej koszty sfinansowała firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku. Profesjonalne kliniki rehabilitacyjne oferują pacjentom pomoc w tym zakresie.
Jednym z częstszych urazów jest uszkodzenie kręgosłupa – u kierujących autem odcinka szyjnego lub piersiowo-lędźwiowego, a u pieszych lub rowerzystów na całej jego długości. Częste są złamania miednicy. W takim przypadku chory musi się poddać operacji, po której niejednokrotnie zdarzają się problemy przy chodzeniu czy siedzeniu. Niemal zawsze – jak mówią lekarze – dochodzi do złamania nóg, zwłaszcza kości udowych lub piszczelowych, których leczenie wiąże się z dłuższym unieruchomieniem. To z kolei prowadzi do zaniku mięśni i spadającej wydolności fizycznej. Wtedy wkracza fizjoterapeuta.
Rehabilitacja powypadkowa zaczyna się od próby zminimalizowania bólu (statystyki mówią, że u jednej trzeciej pacjentów udaje się go zredukować do zera) poprzez terapię manualną i odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Gdy ostra faza bólu minie, rozpoczynają się zabiegi rehabilitacyjne, których celem jest powrót utraconych funkcji. „Pamiętam panią po urazie barku, która nie była w stanie sięgnąć z półki książki. Celem rehabilitacji była taka zmiana układu mechanicznego ręki i kręgosłupa przy tej czynności, by podnoszenie ręki nie sprawiało bólu” – mówi Kamil Kozioł, Kierownik Zespołu Rehabilitantów z Kliniki OSTROWIA.
Przed rozpoczęciem rehabilitacji specjalista dokonuje oceny możliwości fizycznych poszkodowanego i wspólnie z nim ustala plan terapii – w tym cele krótko- i długoterminowe. Następnie możliwe jest ustalenie kolejności problemów, które będą rozwiązywane oraz wybór metod rehabilitacji. Faza wczesna to zwykle ćwiczenia w odciążeniu czy elektrostymulacja odtwarzająca siłę mięśni.
„Ważne by do każdego pacjenta po wypadku podejść holistycznie i indywidualnie. Dlatego w naszej Klinice w procesie powrotu do zdrowia i odzyskiwaniu pierwotnej sprawności uczestniczy wykwalifikowany personel medyczny i opiekuńczy. Oferujemy też wsparcie psychologiczne. Proces rehabilitacji poprzedza badanie lekarza prowadzącego oraz magistra fizjoterapii. Po testach czynnościowych wybieramy najlepsze dla danej osoby ćwiczenia indywidualne i grupowe” – dodaje Kamil Kozioł.
Podobne wpisy
Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia. Odgrywa istotną rolę w przypadku chorych w okresie rekonwalescencji czy po leczeniu operacyjnym. Czytaj więcej